Zažijte na levandulovém statku

Levandulová expozice s krámečkem

Levandulová expozice s krámečkem

Destilace levandulového oleje

Destilace levandulového oleje

Levandulové občerstvení přímo na poli

Levandulové občerstvení přímo na poli

Levandulové altánky

Levandulové altánky

Sazenice levandule „Bezděkovské“

Sazenice levandule „Bezděkovské“

Komentované prohlídky

Komentované prohlídky

Masáže v levandulovém poli

Masáže v levandulovém poli

Jóga v levanduli

Jóga v levanduli

Levandulová stezka

Levandulová stezka

Levandulové svatby

Levandulové svatby

Levandulový festival

Levandulový festival

Ubytování na Levandulovém statku

Ubytování na Levandulovém statku

O statku


Bezděkov je malá vesnička nedaleko Úsova, v místech, kde úrodná Haná pomalu začíná přecházet v Zábřežskou pahorkatinu. A právě tady jsme společně vytvořili malý levandulový statek.

Na statku v Bezděkově se za podpory celé rodiny úspěšně hospodaří již dlouhou řádku let. I v současné době se snažíme jít ve šlépějích prarodičů a vše kolem statku a zemědělství udržovat a rozvíjet. Daří se nám zde v pěstování ovoce, zeleniny i bylinek jako je měsíček, chrpa, máta, meduňka a hlavně levandule. Jako na správném statku zde můžete kromě bylinek vidět také zvířátka, prasátko Čendu, psy Samika a Jimmina, kočičky, slepičky a hlavně stádo oveček, které nám spásá trávu přímo v levandulích.

Naše začátky


Levanduli jsme za pomoci manželů Duškových z olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. vypěstovali v jejich dobře připravených podmínkách ze semínek. V roce 2014 jsme vysázeli 500 malých rostlinek na část našeho prvního levandulového políčka, které se nám podařilo na podzim roku 2015 celé dosázet a měli jsme tak naše políčko u altánu celé levandulové. Od té doby každý rok dosazujeme další sazenice.

V následujících letech plánujeme osázet celé 5ti hektarové pole obklopující Bezděkovský statek. Většinu produkce z úrody zpracují naše bistra a kavárna, z části pak vyrábíme výrobky a destilujeme levandulový olej. Jsme také moc hrdí na to, že hned od počátku našeho snažení jsme se přihlásili k BIO certifikaci. Slovíčko BIO pro nás není až tak důležité, zato filozofie BIO jednoznačně.

Naše začátky ve fotografiích

Informace pro všechny, kdo plánují návštěvu našeho Levandulového statku


Hlavní levandulová sezóna je každý rok od konce června do půlky července.

V tuto dobu jsou levandule v tom nejkrásnějším květu. Každý rok se ale doba kvetení může o nějakou dobu lišit, v závislosti na počasí, na sluníčku. Pokud tedy nechcete být zklamáni a přijet se potěšit z kvetoucích levandulí na jistotu, je dobré sledovat náš Facebook, kde se snažíme tyto aktuální informace vždy doplňovat. Když už k nám do Bezděkova zavítáte, na začátku vesnice můžete jako první navštívit náš fialový baráček. Ten jsme v roce 2017 zrekonstruovali z původního nevyužívaného obecního úřadu s hasičskou zbrojnicí. 

V horním patře je levandulová galerie s krásnými fotografiemi a obrazy, informacemi o pěstování levandule a o našich začátcích. Dole se nachází obchůdek, kde si můžete zakoupit některý z našich voňavých výrobků z levandule a vedle je také možno nakouknout do destilerie, kde každoročně destilujeme cenný levandulový olej a květovou vodu. 
To vše je pro Vás k dispozici vždy během hlavní sezóny, tzn. květen - srpen, dle otvírací doby.

Podle šipek se dále dostanete na naše levandulová políčka.Ty máme dvě, jedno menší čítající cca 2 500 keřů a  druhé větší, které každoročně dosazujeme, nyní má desítky tisíc keřů.
Auta prosím nechte na vyhrazeném parkovišti, které je v těsné blízkosti většího pole.  

LEVANDULE NÁM PROSÍM NETRHEJTE!

I když to jistě velice láká odnést si domu kytičku levandule, tak každou sezónu k nám zavítá tisíce návštěvníků a pokud by to udělal každý z vás, nezbyde z levandulového potěšení nic:(

Pěstování levandule je pro nás nejen radost, ale i obživa, proto věříme, že nás pochopíte a nezklamete. Pro Vás je za odměnu možnost přijet se pokochat procházkou mezi levandulemi, přivonět si a zrelaxovat:)

Po polích se můžete pohybovat tedy volně, stačí dávat pozor na keříky, abyste jim vy, vaše děti nebo zvířecí miláčci neublížili. K odpočinku vám poslouží dřevěné altánky s posezením. Na menším políčku je vybudovaná pergola, kde můžete během sezóny ochutnat levandulové speciality a osvěžit se tak např. levandulovou limonádou, zmrzlinou, levandulovým vínem, pivem či kávou a zakousnout i něco malého na zub.

Pokud si chcete užít pěknou procházku a výhled na levandulová pole také seshora, měli byste se vydat po trase naší Levandulové stezky, kde se cestou dozvíte nějaké zajímavosti, procvičíte svaly i znalosti a zahrajete si naučné hry. Na konci stezky je k dispozici samoobslužný lesní bar, kde je možné posedět, opéct si něco dobrého na ohni nebo i přenocovat:-)

Stezku je možné navštěvovat celoročně, občerstvení v lesním baru pro vás pravidelně doplňujeme, s výjimkou zimních měsíců, kdy mrzne. 

Těšíme se na viděnou 

Lukáš a Verča

Tipy na výlety

Směr Jeseníky

 • Velké Losiny – Ruční papírna, zámek, lázně
 • Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně
 • Město Jeseník
 • Nejvyšší moravská hora Praděd

Směr Haná

 • Hrad Bouzov
 • Loštické muzeum tvarůžků
 • Arboretum Bílá Lhota
 • Mladečské a Javořičské jeskyně
 • Město Olomouc - UNESCO
 • Zámek a muzeum kočárů Čechy pod Kosířem

Směr Kralický sněžník

 • Rozhledna Suchý Vrch
 • Kralická pevnostní oblast
 • Dolní Morava Relax & Sport resort

Vila Háj

Morava camp

Pod Hůrkou

Levandulový statek
Bezděkov

Bezděkov 6
Úsov 789 73

[email protected]
+420 604 744 534
+420 721 835 061